БЕСА публикува анализа на резултатите в ползването на executive search услуга за 2021 година. Проучването се базира на данни от проектите на членовете на БЕСА, насочени към търсене на топ и среден мениджмънт позиции по метода на директен подбор/Executive search.
След трудната за бизнеса 2020 година, Асоциацията наблюдава сериозен ръст на търсенето на услугата през 2021 – оборотът е с 46% по-висок в сравнение с предходната година. Интересен е фактът, че се наблюдава ръст от 6% спрямо 2019 година, която беше стабилна и успешна за членовете на БЕСА. Значителен е и ръстът ( с 45%) на проектите за подбор през 2021 спрямо 2020, като също така броят им е близък до нивата от 2019. Средната цена на проект расте, както спрямо 2019, така и спрямо 2020 (консултантската такса се формира като процент от брутното годишно възнаграждение). Това е продиктувано от няколко фактора: засиленото търсене на услугата, поради трудностите, които компаниите изпитват да направят подбора самостоятелно; възможността чрез консултантите да достигнат до алтернативни лидери и мениджъри, включително и извън страната; желанието им да ползват професионална подкрепа в оценката на компетенции и потенциа; необходимостта от запазване на конфиденциалност и като цяло незадоволителния отговор на традиционните методи за търсене с обяви в различни платформи, и растящите доходи.
Традиционно секторът с най-голям дял в общия оборот и през 2021 е индустриалния. Сега делът е 36% от оборота. Секторът показва 53% повече приходи спрямо предходната година и ръст от 33% спрямо 2019. След сериозния спад на бизнеса и съкращения в годината на Covid, след средата на 2021 производствените компании започнаха да възвръщат обемите си. Фирмите в сектора продължават да разширяват капацитета си, да търсят ефективност и ефикасност на производствения процес, както и да посрещат нови конкуренти, въпреки че темповете на навлизане на нови компании са забавени през последните няколко години. Компаниите все по-трудно намират подходящи професионалисти за ключовите управленски нива в предприятията, има дефицити на мениджърски компетенции, което ги стимулира все по-устойчиво и последователно да развиват мениджърите си през вътрешни програми. Очакванията ни са тези ограничения да продължават и занапред, и да се търсят алтернативни решения, както и да се прилагат целенасочени вътрешни програми за идентифициране и развитие на лидери.
Втори по процент от общия оборот е секторът на бързо оборотни стоки и ритейл с дял от 18%. Секторът постига 29% увеличение спрямо 2020 и 5% увеличение спрямо 2019. Интересното при него е, че съживяването е продиктувано от проекти, свързани най-често с подмяна на мениджъри или дори екип в дадени случаи, както и възникване на нови позиции/роли (дигитален маркетинг, Data Analytics). Наред с мултинационалните компании, все по-често български компании ползват услугата executive search, за да привлекат точните лидери, с които да постигат амбициозните си бизнес цели при навлизане и развитие на външни пазари.
Като трети най-значим сектор, ползвател на услугата executive search се позиционира технологичната индустрия с 11% дял от приходите. Ръстът спрямо предходната година е над 3 пъти, но все още под нивата през 2019. През последните години наблюдаваме трайна тенденция да расте броят на проектите в сектора. Нашето обяснение е, че компаниите растат много бързо и вече не могат да разчитат единствено на вътрешни повишения, а все по-често имат нужда да привлекат опитни лидери от външния пазар на труда. Очакваме тази тенденция да се запази и през следващите години.
През 2021 година наблюдаваме и значителен спрямо предходната, но очакван спад от 20% на оборота реализиран от проекти за фармацевтични компании. Основните причини са сериозните трансформации в бизнес моделите, аутсорсинг на дейности към регионални центрове за споделени услуги, както и излизането от България на две ключови за пазара мултинационални компании, което доведе до „естествени трансфери“ на подготвени мениджъри и професионалисти от индустрията.
В крак с данните от последните години, секторът на финансовите услуги продължава да показва спад на активността и през 2021 година. Тази тенденция е повлияна, както от окрупняването на банковия и застрахователния сектор, така и от фактът, че в небанковия сектор и fin tech компаниите предпочитан метод за привличане на лидери и старши мениджъри е чрез нетуоркинг и препоръки.
Важен фактор за пазара е, че през изминалата година добър потенциал и сериозен ръст показват секторите строителен/управление на имоти, природни горива и енергия, както и професионални услуги.
Процентът локален бизнес спрямо централно договорени проекти (в чужбина) е съизмерим с 2020 година - 90%. Нивото на повтаряем бизнес остава сходно с предходните две години (41%), което говори за запазване на тенденцията за ръст на нови клиенти и все по-добро разбиране, и търсене на ползите, и инвестицията от възлагането на директно търсене за високите нива в организацията. Друга положителна тенденция е процента на наемане на жени на мениджърски позиции, който се запазва над средните за Европа нива и възлиза на 35%.
Очакванията ни са през 2022 годината да има ръст в търсенето на услугата executive search, като изискванията на клиентите към качеството на услугата и към нивото на кандидатите ще продължават да растат. Считаме, че услугата ще бъде търсена, както от типични ползватели, така и от нови клиенти и индустрии. Наблюдаваме изисквания и очаквания консултантските фирми да участват активно и в преговорния процес с избрания кандидат, тъй като това е най-деликатния и чувствителен етап в целия процес и изисква адаптивности, професионализъм и умения за модериране на финалните разговори, с цел постигане на съгласие и приемане на офертата. Все повече компании очакват в методологията за подбор на лидери да се включват различни инструменти за оценка като: личностни профили, бизнес симулации, казуси, както и такива, които показват степента на съвпадение на ценностите на личността и организацията, и дават информация за вътрешните мотиватори и потенциални рискове. Прогнозираме засилено търсенето на съпътстващи консултантски услуги, различни от подбора за управленски роли – напр. оценка на лидерски потенциал, динамика и ефективност на лидерските екипи, проекти по преквалификация, оценка на компетенции, както и Outplacement.
Българската Екзекютив Сърч Асоциация (БЕСА) е професионална организация на консултантите по намиране и привличане на висш мениджърски персонал в България. Приоритетните области, около които членовете се обединяват са: въвеждането и утвърждаване на етични стандарти на българския пазар и издигане на професионалното ниво на сектора, както и подпомагане на бизнеса да идентифицира бъдещите бизнес лидери. Създадена е в началото на 2011г. и нейни членове са:
- Alexander Hughes
- Boyden
- Frijsberg & Partners
- Dr. Pendl & Dr. Piswanger
- Stanton Chase International
БЕСА се ползва от подкрепата на международната Асоциация на екзекютив сърч консултантите (AESC) и членовете на асоциацията работят в унисон с работната етика и ценностите на AESC.